A Börzsöny után most a Mecsekben is lencsevégre kaptak egy vadmacskát. A fokozottan védett állatról Zobákpuszta közelében készült a fotó.
Egy természetjáró kapta le
Minderről a 7300.hu számolt be, mint írták a vadmacskát Wéber Gábor természetjáró fotózta még november 26-án, a reggeli órákban. A férfi beszámolója szerint az állat nagyon félénk és óvatos volt, ő maga pedig eléggé meglepődött, amikor szembe találta magát vele.
Íme a felvétel:
Három éve
A portál egyébként úgy tudja, korábban a Duna-Dráva Nemzeti Park munkatársainak is sikerült megörökíteniük egy példányt, egy kameracsapda segítségével, ennek azonban már három éve. Ezt leszámítva a kutatók csak egyetlen egyszer láttak a területen vadmacskát, akkor is csak egy pillanatra.
Vadmacska a Börzsönyben
Amint azt a Cicaügy is megírta nemrégiben a Börzsönyben készült lenyűgöző felvétel egy vadmacskáról. “Továbbra is jól érzi magát az elkerített projektterületen élő, fokozottan védett vadmacska (Felis silvestris). Kíváncsian szemléli a projekt során bevezetett monitoring eszközöket, valamint szívesen használja a 2019-ben a területre kihelyezett fekvő holtfát. Mióta 2022. szeptember 26-án megjelent kameráink előtt, rendszeresen jelen van a területen legalább két kifejlett egyed. 2023 nyarán két vadmacska kölyök is nevelkedett ezen a területen!” – írta akkor a Facebookon megosztott posztjában a Duna-Ipoly Nemzeti Park.
Búvóhely
“A vadmacska számára kiemelten fontos, hogy megőrizzük a természetes, nagy kiterjedésű összefüggő erdőket. Fontos számukra, hogy az erdők változatos szerkezettel rendelkezzenek, ami nemcsak gazdag táplálkozó helyeket, de kiváló búvóhelyeket is nyújt számukra. Ezért a megkezdett természetvédelmi erdőkezeléseket; lékek, változatos holta-formák, mikro-élőhelyek kialakítását a LIFE4OakForests) projekt keretében idén télen is folytatjuk.”
Nehezen tűrik
“A vadmacskák nehezen tűrik az erdő bolygatását, a zavarást (pl.: illegális technikai sportokat az erdők területén). A faj fennmaradásának további veszélyeztető tényezője az erdők feldarabolódása, valamint a kivadult házimacskák. A házimacskák nemcsak a faj genetikai elszegényedése miatt veszélyesek, hanem versengenek a táplálékért és a legjobb búvóhelyekért, valamint betegségeket adhatnak át a vadmacskáknak” – olvasható a bejegyzésben.
Mutatjuk a videót
A vadmacskák védelme
A Vadmacska Fajmegőrzési Program 2021-ben indult és az 1974 óta védett, 2012 óta pedig fokozottan védett, veszélyeztetett faj kutatását, fennmaradását valamint védelmét tűzte ki céljául. A küldetés egyértelmű célja a vadmacskák védelme, valamint az egyedek genetikai tisztaságának feltérképezése, továbbá a rejtőzködő életmódjuk tanulmányozása.
Kapcsolódó:
Kiemelt kép: Illusztráció, Freepik