Egy tanulmány kimutatta, hogy az emberekkel való együttélés során a macskák agya jelentősen zsugorodott.
Kisebb lett a macskák agya
A Royal Society Open Science folyóiratban megjelent tanulmány a házimacskák koponyáját hasonlította össze a legközelebbi őseik, az afrikai vadmacskák koponyájával. Az adatok pedig azt mutatták, hogy a házimacskák koponyatérfogata valóban kisebb, ezáltal pedig az agyuk is gyakorlatilag összement. A számok egész pontosan azt mutatták, hogy a házicicák koponyája 25 százalékkal kisebb volt, mint a vadon élő “unokatestvéreiké”.
A többi háziállat
Érdekesség, hogy mindez nem csak a cicók esetében figyelhető meg, ugyanis a kutatók hasonló tendenciát figyeltek meg más háziállatok, példának okán a kutyák és a nyulak esetében is.
A vadon élő egyedekhez képest a csökkent agyméret a háziasított emlősfajok kulcsfontosságú jellemzője, ez a ún. háziasított szindróma
– írták a kutatók, akik szerint a csökkenés az embrionális stádiumban fejlődő idegi gerincsejtek hiányának tulajdonítható.
Veszély?
Bár a következmények a házimacskákra nézve nem túl súlyosak, a kutatók rámutattak, hogy a hibrid vadmacska-házimacska keresztezések is kisebb koponyával születettek. Ez pedig azt is jelenti, hogy további kutatások szükségesek arra vonatkozóan, hogy mindez veszélyt jelent-e a vadon élő állatok populációira.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: Freepik