A macskák dorombolásáról rendszerint azt gondoljuk, hogy egy rendkívül pozitív dolog, azonban a különleges hang nem mindig jelenti azt, hogy a kedvencünk teljesen elégedett. A dorombolás mögött valójában számos ok húzódhat, összeállításunkban most ezeket mutatjuk meg.
Boldogság és elégedettség
A macskák dorombolásának leggyakoribb oka, hogy a bársonytalpúak nagyon elégedettek. Amikor a cicád kényelmesen elhelyezkedik az öledben, vagy sütkérezik a napfényben, akkor gyakran kezd bőszen dorombolásba, amivel egyértelműen azt jelzi: „Köszi, jól vagyok.”
Stressz és szorongás
Meglepő módon a macskák akkor is dorombolnak, ha stresszelnek vagy szoronganak. Például egy állatorvosi vizsgálat során vagy számukra ismeretlen környezetben, helyzetben fordulhat ez elő. Ilyenkor a dorombolás egyfajta önnyugtató mechanizmusként működik náluk.
Fájdalom és betegség
A dorombolás sajnos a fájdalom és betegség jele is lehet. A sérült vagy beteg macskák is dorombolni szoktak, így próbálják saját magukat megnyugtatni, vagy jelezni a fájdalmukat. Éppen ezért nagyon fontos felelős gazdiként odafigyelni a dorombolás körülményeire és a macska testbeszédére.
A gyógyulás elősegítése
Kutatások szerint a dorombolás frekvenciája (25-150 Hz) elősegítheti a csontok és a szövetek gyógyulását. Ez lehet a magyarázat arra, miért dorombolnak a cicák egy-egy sérülés esetén, ugyanis nagyon úgy fest, ez nemcsak kommunikációs eszköz, hanem egyfajta gyógyító mechanizmus is.
Kommunikáció és figyelemfelkeltés
A cicók dorombolással kommunikálnak, kölyökkorukban például így jelzik a mamamacskának, hogy minden rendben van. A doromboló szokásuk később is megmarad, ezzel hívják fel például a gazdáik figyelmét arra, ha simogatásra vagy ételre vágynak.
Források: Cats Protection, PetMD, WebMD, Wired